LERSEN SIGMA kondenzační plynový ohřívač vzduchu s účinností 110%

Když před pěti lety přišel LERSEN s úplně novou koncepcí tmavých plynových infrazářičů COMPACT, a dosáhl účinnosti sálání 81%, způsobilo to v našem oboru rozruch a otázky, protože obvyklá účinnost sálání byla v té době pouze na úrovni 65-70%. Přestože jsme byli schopni od začátku prokázat tato vysoká čísla certifikátem z prestižní německé univerzity, nikomu se nechtělo věřit, že by malá česká firma byla schopna vymyslet a vyrobit zařízení, které svými užitnými vlastnostmi daleko předčí etablované domácí či evropské značky.

Dnes, kdy jsou v provozu již tisíce kusů v Čechách, na Slovensku a v Německu, unikátní vlastnosti tohoto zařízení nikdo nezpochybňuje. Je evidentní, že uživatelé šetří nemalé provozní náklady, a montážní firmy jsou schopny provést instalaci zářičů až 3x rychleji než tomu bylo dříve.

Unikátní vlastnosti infrazářiče COMPACT nebyly nikdy dílem náhody, ale do detailu promyšleným inovativním řešením. Doufáme, že dnes už nikoho nepřekvapí, že stejným způsobem bylo postupováno i při vývoji kondenzačního plynového ohřívače vzduchu SIGMA. Výsledkem jsou tyto skvělé vlastnosti:

1. SIGMA má nízké provozní náklady

Díky ověřené účinnosti 110% je SIGMA schopna oproti klasickým ohřívačům vzduchu ušetřit 20% provozních nákladů na vytápění. Což pro uživatele znamená, že každý šestý rok topí celou zimu zadarmo. To je dáno faktem, že klasické plynové ohřívače vzduchu mají účinnost kolem 90%. Účinnosti přes 100% se dosahuje díky kondenzaci, kdy se ve výměníku ochladí spaliny až pod rosný bod, a z vodní páry se stane voda. Právě v tento okamžik dochází k uvolňování dodatečné tepelné energie díky změně skupenství z plynného na kapalné.

 

2. SIGMA stále kondenzuje

Každý by očekával, že když má nějaké zařízení v názvu slovo kondenzační, že také bude při svém provozu stále kondenzovat. Bohužel tomu tak není vždy. Je spousta výrobků, jak plynových ohřívačů vzduchu, tak i plynových kotlů, které kondenzují pouze na začátku topení, ale jakmile teplota v hale či v topném systému dosáhne určité úrovně, kondenzace ustane, a zařízení dále pracuje už jen jako nekondenzační a uživatel od tohoto momentu již nešetří. SIGMA kondenzuje vždy a to díky patentovanému systému modulace FLEXIDRIVE, který umí upravit výkon premixového hořáku podle teploty spalin. Jinými slovy neexistuje ani sekunda provozu jednotky, kdy by nedocházelo ke kondenzaci.

3. SIGMA skvěle topí

To, že kondenzační ohřívač skvěle topí, také není vždy samozřejmé. Dost často se stává, že konstruktéři pouze trochu upraví výměník běžného ohřívače a následně buď zvýší průtok vzduchu, nebo sníží výkon hořáku tak, aby zařízení začalo kondenzovat. Toto řešení má jeden vážný problém. Snížením výkonu hořáku respektive zvýšením průtoku vzduchu dojde také ke snížení ΔT ohřívaného vzduchu. Jestliže nekondenzační ohřívače dosahují ΔT ohřívaného vzduchu na úrovni 25-30°C, pak ony mírně upravené kondenzační jednotky se pohybují s ΔT okolo 20°C. Spojí-li se nízká ΔT se zvýšeným proudem vzduchu, má to za následek nepříjemný pocit, že ze zařízení fouká studený vzduch. SIGMA díky unikátní konstrukci výměníku dosahuje ΔT až 27°C, a proto z ní vždy vychází příjemně teplý vzduch.

Jak bylo těchto mimořádných vlastností dosaženo? Je to dáno kombinací umístění a konstrukcí výměníku, použitými materiály a také patentovanou modulací výkonu podle teploty spalin FLEXIDRIVE.

Sdílet